După ce a trecut de americanca Jennifer Brady (24 de ani, 49 WTA) Simona va juca în premieră cu Harriet Dart, cele două nu s-au mai întâlnit în circuit până acum.

SIMONA HALEP – HARRIET DART, JOI, ÎN TURUL II LA AUSTRALIAN OPEN 2020

Harriet Dart  a trecut în trei seturi de britanica u japoneza Misaki Doi (28 de ani, 82 WTA), scor 2-6, 6-4, 7-6.

Dart a început bine meciul și a condus cu 2-0 în primul set, dar Misaki Doi a revenit și a câștigat setul după ce s-a impus în 6 game-uri la rând.

În setul secund, jocul a fost mai echilibrat. Doi a condus cu 2-0, dar Dart a revenit. După aceea, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 4-4, când Dart a forțat și a câștigat setul, scor 6-4.

Setul trei a fost unul jucat la limită. Dart a avut 2-0, dar a fost egalată. La 5-5, Dart a mai făcut un break și a servit pentru a câștiga meciul. La 6-5, după ce a Dart ratat două mingi de meci, Misaki Doi a fructificat o minge de set și a egalat, trimițând setul în tie-break. Acolo, Misaki Doi a condus cu 5-2, dar Dart a revenit și s-a impus.